Kutatási tevékenység - DZK - Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet
Dísznövénytermesztési és Zöldfelületgazdálkodási Kutatócsoport
Kutatási tevékenység - DZK
Last modified: 28. October 2022
Kutatási tevékenység
Kutatóink bemutatkoznak
Dr. Orlóci László – Kutatási csoportvezető, tudományos főmunkatárs
Publikációs adatok: https://m2.mtmt.hu/gui2/?type=authors&mode=browse&sel=10073545
Dr. Neményi András - tudományos főmunkatárs
Fás szárú dísznövények honosítása, vizsgálata és nemesítése
2021 február 1. óta vagyok tagja a Dísznövénytermesztési és Zöldfelületgazdálkodási Kutatócsoportnak, azóta veszek részt az Egyetem által meghatározott alapfeladatainak az ellátásában, a fajtafenntartásban, génmegőrzésben és a fajtanemesítésben a hazai dísznövény ágazat és zöldfelületgazdálkodás számára. A csoport céljainak megfelelően részt veszek a klímaváltozáshoz jól alkalmazkodó és a legkorszerűbb kertészeti technológiának is megfelelő dísznövények előállításában, és fenntartásában. Az ezzel kapcsolatos élettani-, fajtakísérleti és technológiai kutatásokat végzem kollégáimmal. Mivel a kutatócsoport feladata a megfelelő kutatási háttér biztosítása az egyetemi képzés számára is, kollégáimmal részt veszünk a Kertészmérnök BSc oktatásban is a gödöllői képzési helyen (MATE Szent István Campus, Gödöllő). Kiemelt kutatási területem a fás szárú dísznövényekkel kapcsolatos kutatások, különös tekintettel a fás szárú egyszikű egzotikus taxonokra.
Publikációs adatok: https://m2.mtmt.hu/gui2/?type=authors&mode=browse&sel=10013515
Dr. Kisvarga Szilvia – tudományos főmunkatárs
2017-ben kezdtem meg munkámat a kutatócsoport életében. Fő kutatási területem az egynyári- és az évelő dísznövények nemesítése. Ennek során végezzük a magyar fajták (kb. 80 fajta) állami génbanki fenntartását, ezen kívül nemesítési munkákat végzünk, valamint üvegházi palántaerősítési technológiák fejlesztésében veszünk részt, melynek során mechanikai stresszel, biostimulátorokkal és retardánsokkal kapcsolatos méréseket végzünk. Megkezdtük a nemesítési feladatokat, melynek során Rudbeckia hirta és Ricinus communis változatok nemesítését végezzük. Alkalmazunk keresztezéses nemesítést és mutációs nemesítést egyaránt. Ezen kívül a fenntartható mezőgazdaság témakörében is végzünk kutatásokat – a gyomirtószerek káros hatásait vizsgáljuk. Részt veszek kiadványok, publikációk írásában, kiértékelésében. A külföldi és belföldi partnereinkkel való kapcsolattartásban is részt vállalok. A kutatómunkán kívül részt veszek a Mezőgazdaság és erdészet ágazat szakképzési dokumentumainak írásában, lektorálásában, segítve a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Kereskedelmi- és Iparkamara munkáját.
Publikációs adatok: https://m2.mtmt.hu/api/author/10075994
Dr. Boronkay Gábor – tudományos főmunkatárs
Kertészmérnökként 1991-ben kerültem a kutatócsoport jogelődjéhez. Munkámat a Dísznövénytermesztési Osztályon kezdtem Dr. Kováts Zoltán alatt, ahol az egynyári nemesítés szabadföldi munkáiban vettem részt.
A kutatóintézet 1995-ös átszervezése során fokozatosan átvettem a rózsa génbank kezelését és ennek kapcsán újraindítottam a tudományos fajtaértékelő munkát. A rózsa fajtakutatásról az első publikációt 1999-ben írtam, az első konferencián 2000-ben vett részt. 2017-ben felkért előadóként részt vettem a WFRS (Rózsatársaságok Nemzetközi Szövetsége) Ljubljanában rendezett Kelet-Európai regionális konvencióján. PhD. doktori disszertációmat 2012-ben védtem meg. A disszertáció címe: „Hazai nemesítésű ágyásrózsafajták értékelése” volt.
2015. október 23-án Miniszteri Elismerő Oklevelet vehettem át a Földművelésügyi Minisztertől.
Kutatási témám a budatétényi rózsakert tételeinek értékelése, a szabadföldi rózsafajták, elsősorban is a magyar nemesítésű fajták kiültetési értékének, klímatoleranciájának és piacképességének vizsgálata. Kutatásom fő iránya a díszítőérték objektív vizsgálatához szükséges matematikai-kolorimetriai modellek kialakítása, és ezek segítségével a magyar fajták egzakt értékelése.
2000-ben kezdtem meg a rózsafajták dekorativitását és klímatoleranciáját értékelni abból a célból, hogy a magyar nemesítésű fajták kiültetési értékét, piacképességét objektíven meg tudjam határozni. Összesen eddig mintegy 2000 fajtát tudtam vizsgálni. Kolorimetriai és matematikai összefüggések segítségével komplex, súlyozott indexeket dolgoztam ki a rózsafajták lombozatának, virágzásnak értékelésére és a termésdekorativitás meghatározására. A rózsafajták virágzásdinamikájának és a virágzás intenzitásának mérésére 12 indexen alapuló elemzést dolgoztam ki, melyekkel a magyar rózsafajtákat értékeltem. E mellett színtanon alapuló metodikát dolgoztam ki a rózsafajták virágnyílásának numerikus értékelésére.
Módszertani kutatásaim részeként új virág- és virágzat-tipológia rendszert dolgoztam ki abból a célból, hogy a fajtaazonosság és a fajtavédelem biztosítására a rózsafajták szabadföldön, a mindennapi munka részeként is jól meghatározhatóak legyenek. A rendszer kidolgozása gyakorlati célú, de részben matematikai statisztikán és kolorimetrián alapul.
Publikációs adatok: https://m2.mtmt.hu/frontend/#view/Publication/SmartQuery/1127/
Hamarné Farkas Dóra – tudományos segédmunkatárs, PhD-hallgató
Publikációs adatok: https://m2.mtmt.hu/gui2/?type=authors&mode=browse&sel=10077782